НАЧАЛО Други

Кои две европейски държави ще изпаднат в рецесия според МВФ

21.07.2023 21:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кои две европейски държави ще изпаднат в рецесия според МВФ

В края на май опасенията се потвърдиха, тъй като най-голямата икономика в Европа се сблъска с двоен удар върху брутния си вътрешен продукт (БВП), преживявайки рецесия с последователни тримесечни спадове от 0.5% през последното тримесечие на предходната година и още 0.5% през първото тримесечие на 2023 г.

Рецесията в Германия, която е водещата икономика в Европа, има далечни последици за региона и световната икономика. Възниква въпросът дали Германия може бързо да се възстанови от този икономически спад, или продължителната рецесия е неизбежна.

Федералният министър на финансите Кристиан Линднер отбеляза “изненадващо негативните сигнали” в данните за БВП на Германия, признавайки загубата на потенциал за растеж в сравнение с други добре развити държави.

Германия и Великобритания са единствените европейски държави, за които Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че ще изпитат рецесия през 2023 г.

Различни фактори допринесоха за тази икономическа реалност, включително рязко покачващите се цени, които оказват влияние върху вътрешното потребление, недостатъчно високите поръчки в промишлеността, негативните нагласи спрямо очакваното повишаване на лихвените проценти и слабите перспективи за растежа на САЩ.

Структурни фактори като продължаващата война в Украйна, демографските промени и енергийният преход също се очаква да натежат върху икономиката на Германия през следващите години.

Германската икономика се сблъска със значителни предизвикателства поради ценови шокове, засягащи потреблението. Високото нарастване на цените натовари икономиката, което доведе до спад от 1.2% на разходите за крайно потребление на домакинствата през първото тримесечие на 2023 г., което официално потвърди рецесията.

Цените на енергията, особено засегнати от конфликта в Украйна, оказаха сериозно въздействие върху германските предприятия и домакинства. Западът, включително Германия, наложи икономически санкции на Русия заради войната, което доведе до прекъсване на доставките на газ и до рязко повишаване на цените му. Освен това се запази повишената инфлация, а равнището на безработица в Германия се увеличи, което допълнително утежни икономическите предизвикателства.

Ситуацията доведе до влошаване на статута на Германия като световна производствена сила, като все повече предприятия обмисляха да преместят дейността си извън страната. Производственият сектор се сблъска със значителен спад, което доведе до отслабване на бизнес доверието.

Перспективите за икономическото възстановяване на Германия остават несигурни, като инверсията на германската крива на доходността показва по-дълбока рецесия за Германия и еврозоната. Тъй като инфлацията продължава да спъва частното потребление, Институтът за икономически изследвания Ifo понижи прогнозата си за БВП на Германия до -0.4% за тази година. Въпреки че се очаква инфлацията леко да се понижи, частното потребление ще се свие, преди да нарасне отново през следващата година.

В обобщение, икономическите проблеми на Германия имат значителни последици и бързото излизане от рецесията изглежда трудно. Страната е изправена пред множество препятствия по пътя към възстановяването, което прави глобалните икономически перспективи несигурни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Икономическият бум на Индия през следващото десетилетие

В момента, когато в Индия се провеждат мащабни избори в цялата страна, значително внимание се обръща на забележителния икономически растеж, наблюдаван под ръководството на министър-председателя Нарендра Моди.

11.05.2024 0:00 2 мин. четене

Великобритания остави лихвените проценти непроменени – какво следва?

По време на неотдавнашното си заседание Английската централна банка (BOE) предпочете да запази основния си лихвен процент на 16-годишния връх, но сигнализира за потенциално понижение на лихвите през следващите месеци, вероятно още през юни, което е в унисон с действията на европейските ѝ колеги.

10.05.2024 22:30 2 мин. четене

Великобритания със силно представяне през първото тримесечие – приключи ли рецесията?

Последните официални данни, публикувани в петък, показват стабилно възстановяване на британската икономика през първото тримесечие на годината, което бележи края на така наречената от икономистите „техническа рецесия“.

10.05.2024 20:30 2 мин. четене

Nexo обяви раздаването на $12 милиона в токени

За да отбележи 6-ата си годишнина, Nexo стартира най-мащабния си досега airdrop – $12 милиона в NEXO токени.

10.05.2024 19:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.